Zawody motocyklowego enduro, gdzie obecnie się odbywają?
Mimo stawianych barier, enduro jako dyscyplina motosportu nadal się w Polsce rozwija. Choć kalendarz zawodów oficjalnych w ramach Pucharu Polski i Mistrzostw Polski enduro jest okrojony, gdyż wypadło z niego kilka interesujących lokalizacji (w tym nieodżałowana wałbrzyska Motohałda), adepci wielozadaniowych motocykli nadal mają się gdzie ścigać. Wszystko dzięki motocyklowym pasjonatom, skłonnym poświęcić swój czas i pieniądze. Legalne imprezy typu enduro można nadal organizować na terenach prywatnych. Przykładowo osoba, posiadająca własną działkę leśną, może wytyczyć na niej tor do zawodów enduro i zorganizować zawody. Przepisy nie zabraniają także organizacji zawodów na poligonach. Tu oczywiście konieczne jest uzyskanie zgód ze strony lokalnych władz, jednak szansa na nieodrzucenie wniosku jest tu o wiele większa niż w przypadku chęci wytyczenia trasy na terenie leśnym.
Wiele dużych imprez enduro odeszło w zapomnienie. Obecnie o tej dziedzinie motosportu nie słyszy się zbyt dużo w mediach. Nie oznacza to jednak, że enduro w Polsce nie istnieje. Przeniosło się do strefy niepublicznej, nie pragnąc szczególnego rozgłosu. Społeczność zawodników i kibiców doskonale radzi sobie z omijaniem nieprzychylnych przepisów przy organizacji imprez. Są to najczęściej zawody o mniejszym rozmachu, często lokalne, za to w skali całego kraju jest ich więcej. Pomijamy oczywiście szarą strefę, czyli imprezy organizowane nielegalnie, których trasa przebiega przez tereny leśne bez uzyskania zgód ze strony jakichkolwiek urzędów. Społeczność enduro jest zróżnicowana, więc zdarzają się niestety także i takie przypadki.
Dlaczego enduro nie szuka dziś rozgłosu? Powodem jest prawdopodobnie lęk przed działaniami ludzi chcących za wszelką cenę walczyć z off-roadowym motosportem. Często do odwołania imprezy, na którą czekają dziesiątki zawodników wystarczy zwykły donos dotyczący zbyt wysokiego poziomu hałasu. Obecne czasy nie są przyjazne dla enduro.